Yarım Asırlık Güneş
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Okulumuz 1971–1972 eğitim-öğretim yılında “Ankara Atatürk Koleji” olarak eğitime başlamıştır. 1955-1956 eğitim-öğretim yılında açılan 6 Maarif Kolejinin ardından hizmete giren aynı statüdeki, Bursa’dan sonra, 8. ve son kolejdir.

 

AAAL Fotoğraf 1

1975 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Kolejlerinin adlarının Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi üzerine, okulumuzun adı “Ankara Anadolu Lisesi” olarak değiştirilmiştir. Okulumuz 1978 yılında bu binada ilk mezunlarını vermiştir.


1981–1982 eğitim-öğretim yılında okulun bünyesinde Fransızca ve Almanca bölümleri açılmıştır. Ancak İngilizce bölümüne naklen gelen öğrenci sayısının çokluğu ve açılan yeni bölümler nedeniyle artan ihtiyaca cevap verememiştir. 1982–1983 eğitim-öğretim yılının sonunda Bakanlık emriyle okulumuz iki ayrı Müdürlük haline dönüştürülmüştür. Dışkapı semtindeki bina Fransızca ve Almanca bölümü yani “Ankara Anadolu Lisesi” olarak hizmete devam etmiş, İngilizce bölümü ise “Ankara Atatürk Anadolu Lisesi” adını alarak halen hizmet verilmekte olan Beştepe’deki binaya taşınmıştır. AAAL eskiden Kadın Hapishanesi olan bu binada ilk mezunlarını 1984 yılında vermiştir.

AAAL Fotoğraf 2